Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, kas-iskelet ve sinir sistemi bozukluklarında fonksiyonun düzeltilmesi, minimuma indirilmesi, çok yönlü fizik tedavi yaklaşımları ile bireyin yaşam kalitesinin artırılması amacıyla uygulamalar yaparak; mesleğe özgü ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile hasta, engelli ve sağlıklı bireylere doğru egzersiz reçetesi/programı uygulayan bir bilim dalıdır. 

Günümüzde gerek bilimsel ve teknolojik gelişmeler, gerekse sağlık bilincinin artması ile beklenen yaşam süresi uzamış, yaşlı nüfusta bir artış olmuştur. Bunların sonucunda, koruyucu ve tedavi edici Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü ve mezunları olan fizyoterapistler, tüm dünyada aranan ve ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. 

Bu doğrultuda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü; toplumun fizyoterapi ve rehabilitasyon konusundaki değişik alanlarına hizmet verecek, hastaların bireysel farklılıklarını ve tedavi programlarını dikkate alarak, yaşam kalitelerinin geliştirilmesinde etkin rol alacak, bilgi, beceri ve iletişimi güçlü, araştırmacı, alanına bilimsel katkı yapacak donanımlı ve nitelikli fizyoterapistler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’de ve dünyada kullanılan, güncel teknolojiye dayalı cihazlardan oluşan donanımlı laboratuvarlara sahip olan bölüm; alanında uzman, başarıları ile tanınan, genç, heyecanlı, akademik kadrosu ile fizyoterapist olmak isteyen öğrencilerimizin hedefi olacaktır. 

 

MÜFREDAT

DERS PROGRAMI