Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

Dil ve konuşma terapistliği, günümüzde sağlık alanında en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Ülkemizde yeni olmakla birlikte, iş bulma sorunu olmayan öncelikli meslekler arasında yerini almıştır. 

Dil ve Konuşma Terapisi bölümünde eğitim alacak olan öğrenciler; iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma süreçlerinin gelişimi ile bozukluklarının önlenmesi, tespiti, değerlendirilmesi, rehabilitasyonu ve bilimsel çalışılması konusunda yetkin, sağlıklı, hasta veya engelli bireylerin yaşam kalitelerinin artırılmasını hedefleyen sağlık ekibinin profesyonel birer üyesi olacaklardır. 

Dil ve Konuşma Terapisti, çeşitli seviyelerde konuşma, dil ve iletişim sorunları olan ya da yutma, içme ve yeme zorluğu bulunan bebek, çocuk ve yetişkinleri tedavi eder. Yarık damak, kekemelik, konuşmada gecikme ve ses bozuklukları gibi bir dizi rahatsızlık da dil ve konuşma terapisinin tedavi alanında yer alır. 

Bölümün mezunları devlet, özel veya üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerinde çalışma olanaklarına sahip olabildikleri gibi dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de görev almaktadırlar. Kendilerine ait özel iş yerleri açabilmekte, ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde hizmet sunmaktadırlar. İsteyen mezunlar, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilmektedir.